NEMZETKÖZI HÁLÓZATÉPÍTÉS (3)

A SZABADIDŐ ELTÖLTÉSÉVEL, A SZABADIDŐSPORTTAL ÉS A REKREÁCIÓVAL
KAPCSOLATOS NEMZETKÖZI HÁLÓZAT FENNTATHATÓSÁGA
IDŐPONT: |
2018. november 30. 17:00-19:00. |
HELYSZÍN: |
Fekete István Könyvtár, Kulturális és Szabadidő Központ, Nagyterem. 3385 Tiszanána, Fő u. 159. |
A programcsoport címe: Nemzetközi hálózatépítés (3).
A beszámolót összeállította: Lázár Rita EVÚK képviselő.
A rendezvényen részt vett: 27 fő.
- Tevékenység célja (aktuális tevékenységek általános leírása, céljai):
A projekt célja a szabadidő eltöltés és szabadidősport területén fellelhető nemzetközi tapasztalatok és jó gyakorlatok megismerése, kipróbálása és ajánlások kidolgozása a magyarországi alkalmazásra.
A program közvetlen célja volt a nemzetközi hálózatépítési lehetőségek továbbgondolása, fenntarthatóságának vizsgálata és biztosítása.
- A megvalósított tevékenységek leírása, szakmai összefoglaló:
A rendezvényünkre meghívást kaptak a következő szervezetek képviselői:
- Csemadok Feledi Alapszervezet
- Felsőtárkány Boldogasszony Papucsa Természetjáró Egyesület
- Tiszanánai Ifjúsági Értékőrzők
- Kömlő Népe Alapítvány
- Felsőtárkányi Hagyományőrzők
- Sarud Wesselényi Szabadidős Egyesület
- Egyesület a Társadalmi Tőke Fejlődéséért
- Eger Komplex Egyesület
- Vakok és Gyengénlátók Heves megyei Egyesülete
Először bemutatkoztak a helyi szervezetek. Kiderült, kiváló munkát végeznek, és lehetőségeikhez mérten segítik a helyi lakosság szabadidős és szabadidősportos munkáját. Szerintük az önkormányzat is sokat tesz ezért, koordinálja és támogatja ezt a munkát. Anyagi forrás elsősorban pályázati úton szerezhető, de kisebb mértékben az önkormányzat is segít pénzzel is.
Korábban, két nemzetközi hálózatépítési program során a pályázat szakértői megegyeztek abban, hogy szakterületünkön elengedhetetlen a nemzetközi hálózat felépítése, hiszen együttes erővel, nagyobb „kritikus tömeggel” sikeresebben kezelhetjük a fiatalok körében meglévő problémákat.
A szabadidő eltöltésével, a szabadidősporttal és a rekreációval kapcsolatos nemzetközi hálózatot azonban fent kell tartani, üzemeltetni, működtetni kell, ami komoly erőfeszítést igényel minden résztvevőtől.
Hajdú Dóra (Mozdulj Kisköre!) szerint a fenntarthatósághoz a kölcsönös akarat, egymás folyamatos tájékoztatása, egymás rendezvényeinek rendszeres látogatása, megfelelő anyagi és jogi háttér is szükséges. Fontos szerep hárul ebben az önkormányzatokra és a civil szervezetekre, de lelkes aktivisták nélkül sem tartható fenn hosszú távon az együttműködés, a hálózat.
Dr. Tóth József, Tiszanána polgármestere elmondta, hogy a fenntartható működéshez a jogi környezetet kell először megismerni, és az anyagi lehetőségeket meg kell teremteni.
Külföldi partnerünk képviselőjétől – Csobó Zsuzsanna CSEMADOK FELED – megtudtuk, hogy szlovák részről is szeretnének egy fenntartható nemzetközi hálózatot a szabadidősport területén. Részükről sem akaratbeli, sem jogi akadály nincs, a pénzügyi feltételeket pedig a pályázat biztosíthatja. Szerinte a fenntarthatóságot jelenti az is, hogy a pályázat két évének letelte után is fenn kell tartani a hálózatot, működőképes állapotban.
A program sikeresnek minősíthető, elérte célját.
Kelt.: Eger, 2018. 11. 30.