
A NEMZETKÖZI EGYÜTTMŰKÖDÉS KERETÉBEN KOMPETENCIAFEJLESZTÉS, TRÉNING, TEREPMUNKA MEGVALÓSÍTÁSA (1).
A szabadidő eltöltés és a szabadidősport
helyzete hazánkban és külföldön
Időpont: |
2018. október 06. 18:30-20:30. |
Helyszín: |
3324 Felsőtárkány, Fő út 313. Földrajzi koordináták: É 47° 58′ 44″, K 20° 25′ 50″ Telefon: +36 20 313 4980; +36 36 534 075: +3636537075 E-mail: sziklafogado@freemail.hu
|
A programcsoport neve: A nemzetközi együttműködés keretében kompetenciafejlesztés, tréning, terepmunka megvalósítása (1).
A beszámolót összeállította: Lázár Rita EVÚK képviselő.
A rendezvényen részt vett: 22 fő.
- Tevékenység célja (aktuális tevékenységek általános leírása, céljai):
A projekt célja a szabadidő eltöltés és szabadidősport területén fellelhető nemzetközi tapasztalatok és jó gyakorlatok megismerése, kipróbálása és ajánlások kidolgozása a magyarországi alkalmazásra.
Közvetlen cél a Felsőtárkányban és környékén található szabadidős szervezetek működésének, eredményeinek és nehézségeinek megismerése, jó gyakorlatok összegyűjtése, további cél a szabadidős tevékenységek és a szabadidősport helyzetének vizsgálata itthon és külföldön
- A megvalósított tevékenységek leírása, szakmai összefoglaló:
A rendezvényre – a szokásos résztvevők mellett – az alábbi szervezeteket hívtuk meg.
- Medvesalja P.T.
- Bátka Csemadok Alapszervezet
- Felsőtárkány, Boldogasszony Papucsa Természetjáró Egyesület
- Tiszanánai Ifjúsági Értékőrzők
- Kömlő Népe Alapítvány
- Felsőtárkányi Hagyományőrzők
- Eger Komplex Egyesület
- Eger Sz.M.Sz.
- Bátorfi Agria Kerékpár és Triatlon Klub
- Sarud Wesselényi Szabadidős Egyesület
- Felsőtárkány Önkormányzat
- Eger Vakok és Gyengénlátók Heves megyei Egyesülete
- Átány Református Egyházközösség.
A bevezető előadás, amelyet Dr. Honfi Ferenc László tartott, A szabadidő eltöltés és a szabadidősport helyzete hazánkban és külföldön címmel, nagy érdeklődést váltott ki, amit bizonyít a nagyszámú hozzászólás.
A bevezetőből megtudtuk, hogy a szabadidősport helyzete változáson ment keresztül. Korábban az állam támogatta azt anyagilag is, napjainkban a zsugorodó állami támogatás mellett egyre inkább anyagilag is részt kell, hogy vállaljanak a résztvevők is. Erre nem minden honfitársunk képes. Ez egy befektetés a jövőbe, hiszen a szabadidősporttal az egyén a saját munkaképességét tudja megőrizni, hosszú távra. A hátrányos helyzetű településeken az önkormányzat, illetve civil szervezeti pályázat segíthet.
A hozzászólások során a szabadidő eltöltéséről mind hazai, mind külföldi tapasztalatok és javaslatok hangzottak el. Megtudhattuk, hogy Magyarországon, vidéken alacsony szintű az egészségtudat, azon belül a szabadidősport preferálása. Hiányos a sportolási lehetőség infrastruktúrája és sportszakember-háttere. A szemléletformálás mellett fontos a lehetőségek (infrastruktúra, programok) bővítése, azok folyamatos használhatósága. Mindezekhez nagyobb anyagi eszközökre lenne szükség a civil szervezetek és az önkormányzatok részére. Ismét előkerült, hogy Szlovákiában nincs közvetlen anyagi támogatása a szabadidős tevékenységeknek, pályázatok is alig jelennek meg, csak esetleges szponzorok vannak, mégis működik a terület, mert sok önzetlen és lelkes önkéntes dolgozik benne, teljes meggyőződéssel. Azért komoly nehézségekbe ütközik a szükséges anyagiak előteremtése.
Gyurán Ágnes és Pósa Judit képviselte külföldi partnereinket.
Kelt.: Eger, 2018. október 06.